Pan Visnu poprosił Laksmidevi, aby uważnie wysłuchała Jego opisu chwał piątego rozdziału Bhagavad-gity.
Kiedyś w mieście nazywanym Puru-kutsapura żył bramin zwany Pingalą. Pomimo dobrego wykształcenia, nie miał on zainteresowania do studiów, a osiągnąwszy młodość porzucił wysiłki, by zdobyć wiedzę. Zamiast tego, uczył się grać na instrumentach muzycznych, śpiewać i tańczyć. Nabył takich umiejętności i stał się tak sławnym, że król zaprosił Pingalę, by zamieszkał w pałacu. Bliskie stosunki Pingali z królem uczyniły go tak dumnym, że zaczął krytykować innych, i o wiele gorzej, ponieważ podjął intoksykację i cudzołóstwo.
Pomimo utrzymywania stosunków seksualnych z wieloma kobietami, bramin miał żonę o imieniu Aruna, narodzoną w niskiej klasy rodzinie. Ona również była pożądliwa i miała kontakty seksualne z wieloma, a gdy Pingala odkrył ten fakt, zabiła go. Później cieszyła się życiem z wieloma mężczyznami, lecz wkrótce zaraziła się chorobą weneryczną. Jej młode ciało stało się brzydkie i niedługo potem umarła. Zarówno mąż, jak i żona upadli w najgłębsze regiony piekła i cierpieli ogromnie. W swych następnych wcieleniach otrzymali ciała ptaków. Pingala narodził się jako sęp, a Aruna w ciele papugi. Pewnego dnia papuga szukała pożywienia, gdy zaatakował ją sęp. W jakiś sposób mógł on pamiętać swe poprzednie życie i rozumiał, że papuga była kiedyś jego żoną. Po zaciętej walce, oba ptaki spadły i utopiły się w ludzkiej czaszce wypełnionej wodą.
Oba ptaki zabrano przed oblicze Yamaraja, a dzięki pamięci swych poprzednich wcieleń ich strach był wielki. Jednak Yamaraja powiedział: „Teraz jesteście wolne od wszelkich grzesznych reakcji i możecie udać się na Vaikunthę.”
Oniemiali Pingala i Aruna zapytali Yamaraję, w jaki sposób osoby ich pokroju mogą mieć prawo do wejścia na Vaikunthy. Wtedy Yamaraja opowiedział im o czystym wielbicielu Pana Visnu, który codziennie recytował piąty rozdział Bhagavad-gity.
Gdy wielbiciel ten, całkowicie wolny od pożądania opuścił ciało, udał się prosto na Vaikunthy. Dzięki intonowaniu Bhagavad-gity, jego ciało stało się czyste. Dlatego, gdy Pingala i Aruna w ciałach ptaków, zetknęły się z jego czaszką, oba osiągnęły wolność od grzesznych reakcji i otrzymały prawo wstępu na Vaikunthy.
Po usłyszeniu chwał piątego rozdziału Bhagavad-gity Pingala i Aruna uradowali się, a kwietny samolot zabrał ich do świata duchowego.

***

Poprzedni rozdział:
Gloryfikacja Gity: Rozdział 4

Natępny rozdział:
Gloryfikacja Gity: Rozdział 6